McLaren har brugt turen til Melbourne med at annoncere en kontraktforlængelse med deres australske Formel 1-håb Oscar Piastri. Kontrakten er flerårig, og låser dermed den hypede australier til konstruktør-mestrene.
Oscar Piastri var allerede under kontrakt til 2026, men nu fortsætter eventyret yderligere. Flere hold havde ellers luftet tanken om Oscar Piastri, der efter sin iskolde kørsel sidste år i Azerbaijan, hvor han iskoldt forsvarede sig til sejren i Baku.

Copyright Pirelli
Oscar siger om kontraktforlængelsen:
“Det er en fantastisk følelse at vide, at jeg er en del af McLarens langsigtede vision. Holdet havde troen på mig, da vi skrev under i 2022, og den rejse, vi har været på i løbet af de sidste to sæsoner for at hjælpe McLaren tilbage til toppen af sporten, har været utrolig.”
“Der er så mange talentfulde og specielle mennesker, der arbejder på MTC, som har hjulpet mig med at blive en Formel 1-løbsvinder meget tidligt i min karriere. Derfor er jeg meget stolt over at fortsætte med at repræsentere dette legendariske hold i mange år fremover.”
“Jeg er spændt på at kæmpe om de store sejre som McLaren-kører, og efter sidste års fantastiske præstationer har det gjort mig endnu mere sulten efter at blive i den skarpe ende.”