Så kom bekræftelsen endelig. Formel 1 er tilbage i Afrika og det bliver Rwanda, der bliver landet, som Formel 1 gæster over ti år, startende fra 2030-erne.
Det bliver på en helt ny bane udenfor Bugesera, Rwanda, tæt på den nye lufthavn Kigali International Airport.
Allerede før løbet i Singapore lykønskede Sydafrikas sportsminister Gayton McKenzie Rwanda med deres Formel 1-løb-

Copyright Ferrari Media
FIA Præsidenten Mohammed Ben Sulayem udtalte: ‘
“At FIA Formel 1-verdensmesterskabet vender tilbage til Afrika, er et historisk øjeblik for vores sport og et vigtigt skridt i motorsportens fortsatte globale vækst. Rwanda har udvist et stærkt engagement i at levere en begivenhed i verdensklasse, og FIA vil arbejde tæt sammen med FOM og vores partnere, mens denne nye bane udvikles efter de højeste internationale standarder.
“Denne aftale handler også om at skabe en varig arv, inspirere nye generationer, udvikle talenter og åbne nye muligheder for motorsport i hele Afrika og resten af verden. Øget tilgængelighed er kernen i FIA’s mission, og vi har et ansvar for at sikre, at vores sport fortsætter med at vokse på alle niveauer, når ud til nye fællesskaber og skaber muligheder for mennesker i alle verdenshjørner.
“Jeg ønsker præsident Paul Kagame tillykke med denne skelsættende begivenhed for hans land og retter en tak til Stefano Domenicali og alle dem, hvis samarbejde har gjort dette spændende nye kapitel muligt.”

Fra FIA pressemeddelelsen
Hans Excellence Paul Kagame, præsident for Republikken Rwanda, udtalte:
”Denne dag tilhører Afrika. I mere end tre årtier har verdens førende motorsportsmesterskab kørt uden om dette kontinent, men med denne aftale ændrer det sig. Rwanda er stolt af at skulle være vært for Formel 1-løbet African Grand Prix og af at kunne dele denne oplevelse med over 100 millioner fans på tværs af Afrika – herunder mange unge, der fortjener at opleve sporten på hjemmebane og se sig selv repræsenteret i den: som ingeniører, teknikere, iværksættere og en dag også som racerkørere.”
“Dette tiårige partnerskab er samtidig en investering i Rwandas fremtid. Racerbanen i Bugesera, der placeres ved siden af den nye internationale lufthavn, vil skabe arbejdspladser, kompetenceudvikling, turisme og nye forretningsmuligheder for vores land og region i årtier fremover; vores mål har nemlig aldrig blot været en enkelt løbsweekend, men derimod varige fordele for vores befolkning.”
“Jeg vil gerne takke Stefano Domenicali, Formel 1 og Mohammed Ben Sulayem for det arbejde, der har ført os hertil. Vi ser frem til at byde verden velkommen til Rwanda i forbindelse med African Grand Prix.”
Interesseorganisationen Formula Africa glæder sig over nyheden og det fokus det vil sætte på Afrika.










