FE: Cassidy tog også London 2

Nick Cassidy Copyright Formula E

Nick Cassidy startede forrest og dominerede finaleløbet i London. Efter  36 omgange sikrede Jaguar-køreren sejren, og da Pascal Wehrlein havde er ringere løb, så tog han pladsen fra den tidligere mester i det samlede resultat.

Løbet søndag bød også på flere buler i bilerne. Derfor kom Safety Car på banen flere gange, hvilket gav to ekstra omgange til løbsdistancen på 34. Modsat lørdag var der ikke Pitboost, og deraf den lidt kortere løbsdistance.

Mitch Evans i den anden Jaguar nåede op på plads to, men han blev tildelt en fem-sekunders straf. Derfor var han rasende, da Nick Cassidy trak fra i stedet for at hjælpe den australske kører sidst i løbet. Det endte med at koste ham en plads på podiet.

Løbet nåede dårligt nok at komme i gang før Safety Car måtte på banen. Eduardo Mortara stoppede med det samme, da en teknisk fejl stoppede ham med det samme. Da løbet igen blev givet frit kom Nyck de Vries og Oliver Rowland i nærkamp. Det slap den nye mester ikke godt fra og endte med at udgå senere i løbet. da han fejlede ind i første sving og endte med at tage køre i muren efter at have taget Andrettis Nico Müller ud af løbet.

Norman Nato og Taylor Barnard ramte sammen, og så udgik den unge brite.Senere udgik Sam Bird, så rædselsfuld afslutning på McLarens Formel E-eventyr.

Sebastien Buemi kom forbi Jake Dennis sidst i løbet, da han med Attack Mode kunne komme forbi. Da Mitch Evans fik sin tidsstraf endte den tidligere mester på den sidste podieplads.

Nick Cassidy vandt (også) løb 2 i London foran Nyck de Vries og Sebastien Buemi
Copyright Formula E

Pascal Wehrlein tabte placeringer til sidst. Han sluttede p8, men tabet af placeringer sidst i løbet medførte, at andenpladsen i kørernes mesterskab blev vekslet til en tredjeplads. Porsche tog dog både Konstruktørernes mesterskab og Holdmesterskabet.

London 2025 – race 2