Monacos grand prix blev lidt af en farce. Udskydelse, to røde flag, to forseelser og til sidst Sergio Perez som vinder af Monacos Grand Prix. Det startede i regnvejr og endte efter løbet med, at Red Bull skal forbi stewards.
Efter en weekend med flot vejr så kom regnen kort inden sæsonstarten. Det betød først en udsættelse, så en ekstra. Da løbet kom i gang første gang ville det være med en rullende start efter safety car, men efter et par omgange i regnen, så kom det første røde flag. Da løbet blev genoptaget var det igen bag safety car og denne gang kom starten.
Begge Ferrarier tog starten og begge Red Bull fulgte efter. Nicholas Latifi og Lance Stroll havde begge kontakt med muren under safety car og begge måtte i pit. Pierre Gasly kom også i pit og han var den første, der rykkede igennem på intermediates.
Sergio Perez var den første Red Bull der gik i pit og kom ud på intermediates. Carlos Sainz holdt sig på banen til han kunne få slicks, men da han kørte ud af pitten kom Sergio Perez forbi. Charles Leclerc kørte i pit på samme tid, men Ferrari var ikke 100% klar og med bandeord kom han tilbage på banen efter Max Verstappen. Fra dominerende i front til pladsen udenfor podiet.
På omgang 27 kom andet rødt flag. Mick Schumacher crashede sin Haas så voldsomt, at bilen blev delt i to og beskadet SAFER Tecpro-barrieren, der skulle ordnes.
Under rødt flag må bilerne få nye dæk op og begge Red Bull skiftede til medium slicks, Ferrari blev på hard. Resten af løbet der skiftede fra distance til tidsgrænsen var en stor parade mellem Sergio Perez foran Carlos Sainz, Max Verstappen foran Charles Leclerc. Carlos ventede på Sergios dæk skulle “falde af”, men den mexicanske forsvarsminister gjorde alt rigtigt og tog det ternede flag efter to timer og en omgang.

Copyright Pirelli
Der var andre kørere i løbet, men fokus lå på de fire forreste og hvordan man ikke kan overhale i Monaco. Lando Norris gjorde det godt. Fernando Alonso holdt Lewis Hamilton bag sig, og Esteban Ocon fik fem strafsekunder for at have kørt ind i Lewis Hamiltons forvinge.
Haas havde en øvdag. Først udgik Kevin Magnussen med et teknisk problem, så smadrede Mick Schumacher den anden Haas. Sidste DNF stod Alex Albon for.











