Første træning var nærmest F1 Rookie championship. 10 af de 11 hold stillede med FP1-kørere, og her imponerede Frederik Vesti. Anden træning var det alle 22 løbskørere i bilerne, og begge træninger havde Charles Leclerc som hurtigste kører.
Det kan love godt for Ferrari denne weekend efter en træning, hvor Charles Leclerc specielt har trådt speederen i bund og fundet det niende gear. Ferrari var det eneste hold, som ikke stillede med en FP1-kører i en session, hvor Max Verstappen og Lando Norris blandt andet sad over.

Copyright Pirelli
Det gjorde Vatteri Bottas også. Colton Herta manglede 100 km i FP1 for at få det point, der giver ham adgang til en superlicens, og dermed en chance for en Formel 1-debut næste år. Tiderne var ikke noget at råbe hurra for, men formålet var heller ikke at udfordre 300 løbsveteranen Sergio Perez og risikere et uheld eller stoppe på banen med mekaniske eller tekniske problemer.
Man må godt være stolt som dansker, når Frederik Vesti kører lige op med Kimi Antonelli og kørte p3 på tidstabellen, under en tiendedel, fra den kommende verdensmester. Den tid kan få større betydning for Frederik Vesti, der sjældent sidder i bilen. Den kan måske give en plads hos Cadillac næste år.

Copyright Mercedes AMG
For der er stor utilfredshed med Valtteri Bottas i forhold til Sergio Perez, der bliver mindst tre år længere på holdet. Om Cadillac tør satse på Colton Herta som Sergios holdkammerat er spørgsmålet, men det vil helt sikkert være populært i USA.
Der var nogle fine præstationer i FP1, men som altid er det svært at vide, hvad der testes og hvor meget motorne presses. Red Bulls Super Formula-mester Ayumi Iwasa gjorde det også fremragende og hvornår har man sidst set en Aston Martin i Top 10, men det gjorde Fernando Alonso.

Copyright Pirelli
Nikola Tsulov var blevet klippet og glatbarberet forud for sin første FP1-træning for VCARB. Det lignede en teenager, som VCARB satte i bilen og det var en absolut godkendt fredag for den bulgarske kører som sluttede tæt på Arvid Lindblad med en irriteret Isack Hadjar foran sig.
Lidt overraskende var det Ryo Hirakawa, der sad i Haas-bilen. Det har han gjort mange gange før, men nu er Rafael Camara annonceret som løbskører næste år. Det havde derfor været naturligt at give ham en smagsprøve i Haas VF26.
Resultatet af FP1 kan du se nedenunder og hvis du trykker her kan du se højdepunkter fra FP1.

Anden træning havde ligesom i FP1 Charles Leclerc som hurtigste mand. Alle 22 kørere sad i deres egne biler og der kom mere fart på bilerne. Der var også lidt ballade, der udløste et rødt flag og så var der en Ferrari, der fik problemer.
Kigger man på tiderne fra FP2, så er det nemt at se, at det var Lewis Hamilton der blev ramt af tekniske problemer. Ellers kan du se højdepunkterne fra FP2 her.
Det var Max Verstappen og hans toløbsholdkammerat Liam Lawson, der gav det røde flag. Hvem der har skylden kan nok diskuteres, men ingen af de to kørere gav plads til den anden. Det gav kulfiberstumper på banen, så der måtte rødt flag til at rydde op.

Copyright Pirelli
Charles Leclerc var måske nok hurtigst, men det var med en tiendel til nummer to og tre, som var Lando Norris og George Russell. Top 10 lignede mere normalen med VCARB og Pierre Gasly.
Fernando Alonso havde fart på i sin Aston Martin, hvor holdkammerat Lance Stroll er mere end et sekund efter. Det er ikke godt nok, men vi ved jo, at Lance Stroll har et sæde indtil den dag han selv siger stop.
Med top 13 indenfor et sekund, så er der lagt op til en spændende lørdag.

Tredje træning kan ses på TV3 Sport i aften. Kvalifikationen kan ses på TV3+ med optakt 21.30/22.00. Viaplay og F1TV Pro viser også træning og kvalifikation.










