Indy: Skandale udløser fyringer

Tim Cindric og Josef Newgarden Copyright Penske Entertainment

Team Penske-skandalen har nu kostet tre ledende medarbejdere livet. Tim Cindric, Kyle Moyer og Ron Ruzewski har fået fyresedlen ovenpå endnu en skandale indenfor lidt over et år.

Specielt fyringen af Tim Cendric vækker opsigt. Han er tidligere vice-præsident for hele Penske-organisationen og var præsidenten for Indycar-programmet. Hele 26 år har han været en del af Penske-organisationen, og han fungerede også som strategist til Josed Newgarden.

Ron Ruzewski, der var managing director og løbsstrategist for Will Power har også fyret sparket, Han har været hos Penske i 21 år. Kyle Moyer er sidste mand, der har fået et farvel fra Roger Penske.

Han er overfor Rons 21 år og Tims 26 år stadig våd bag ørerne. Han har kun været 11 år på lønningslisten.

“Team Penske vil have yderligere annonceringer i denne uge vedrørende personale og afløsere til denne weekends Indianapolis 500.”

Tim Cindric og Josef Newgarden
Copyright Penske Entertainment

Står der i en pressmeddelelse og Roger Penske, ejer af Team Penske, Indianapolis Motor Speedway og Indycar, har været ude med en erklæring.

“Intet er vigtigere end integriteten af ​​vores sport og vores racerhold.

Vi har haft organisatoriske fejl i løbet af de sidste to år, og vi har været nødt til at foretage nødvendige ændringer. Jeg undskylder over for vores fans, vores partnere og vores organisation for at have skuffet dem.”

Med Roger Penskes rolle i Indycar, så rammer det ekstra hårdt på troværdigheden. Derfor har man taget drastiske midler i brug, men det er ikke sikkert det slutter her.

Marshal Pruett fra ‘Racer’ fortæller i en video, at den Josef Newgarden-vindende Penske som står udstillet på banen har den samme body work-modificering, som det Josef og Will Power blev straffet for søndag.

Ergo var bilen måske allerede ulovlig sidste år, og hvis den var det, kan man så diskvalificere amerikaneren et år efter, og dermed give sejren til Arrow McLarens Pato O’Ward? TV-billederne, de almindelige billeder, PR, pengene og senest ansigtet på Borg Warner-pokalen er jo ikke til at fjerne.

Spørgsmålet er også hvorfor det ikke blev opdaget sidste år? Austin Cindric, søn af Tim, kører for Penskes Nascar-hold.