Englands GP – Norris vinder på hjemmebane

Lando Norris Copyright McLaren Media

Lando Norris vandt på hjemmebanen, men det var Nico Hulkenberg der nød det største bifald. Oscar Piastri lavede en fejl, som han ikke selv forstod, som kostede en straf på 10 sekunder, og så var vejret bare ikke med kørerne.

Det havde regnet på Silverstone før optakten til løbet. Det betød, at banen var våd men optørrende, så alle kørere startede ud på intermediates. Kun 19 kørere var at finde på gridden, da formationsomgangen blev sat i gang. Franco Colapinto skulle starte fra pitten, men nøgleordet var skulle. Han kom aldrig på banen.

Max Verstappen foran Oscar Piastri
Copyright Pirelli

Formationsomgangen blev kørt bag den orange Safety Car. Det lune vejr var med til at tørre banen lidt op, så flere kørere valgte at gå i pit for at skifte dæk. Lidt ligesom Ungarn 2021 hvor de fleste kørere tog starten via pitten.

Der var flere ledige pladser på gridden på grund af dette. Blandt pitstarterne var George Russell, Charles Leclerc, Isack Hadjar og Oliver Bearman der alligevel skulle starte fra p18. Kimi Antonelli havde også fået tre strafplaceringer efter påkørslen af Max Verstappen i Østrig sidste uge.

Max Verstappen tog starten. Oscar Piastri var lige ved at snuppe plads 1 ind i første sving. Lewis Hamilton forsøgte at angribe Lando Norris, og der blev hurtigt kaldt VSC. Liam Lawson holdt i muren, og det lykkedes ham at komme lidt videre. Tre ind i sving fire duer ikke, så Liam Lawson blev sendt i muren.

George Russell kører i pit
Copyright Pirelli

VSC blev vekslet til den rigtige Safety Car, da Liam Lawson ikke kunne køre tilbage i pit. Den udnyttede Kimi Antonelli til at gå i pit og skifte til slicks. På omgang fire blev løbet genoptaget, men vi nåede ikke en omgang før Bernd Mayländer måtte tilbage på banen. Denne gang var det Gabriel Bortoleto, som tabte sin Stake-racer og ødelagde bagvingen. Han kom også i gang igen, men måtte også holde stille på vej mod pitten.

Da løbet blev givet frit på omgang 7 gik Oscar Piastri til angreb på Max. Omgangen efter blev DRS aktiv, og så kørte Oscar forbi Max. Kimi Antonelli tog et pitstop på omgang 10 og omgangen efter kom regnen i stor stil. Det fik Lance Stroll og Charles Leclerc til at køre i pit.

Lando Norris
Copyright Pirelli

Oscar i fri luft trak fra, mens Max røg ned til Lando Norris. Verdensmesteren gled dog af og det udnyttede Lando til at køre forbi på banen. Regnen fik McLaren til at kalde begge kørere i pit til et Double Shuffle. Oscar kom hurtigt tilbage på banen, men Lando havde et problem med et fordæk, så Max Verstappen  kom forbi i pitten.

På omgang 13 gik Esteban Ocon forbi Lewis Hamilton, og omgangen efter blev Safety Car kaldt tilbage på banen. Denne gang på grund af kraftig regn. Løbet blev igen givet frit på omgang 19, og vi nåede helt op til Copse før den var gal igen. Isack Hadjar i regnmuren kørte direkte op i Kimi Antonelli. VCARB-køreren spandt ind i Copse og smadrede sin bil. Kimi kunne heldigvis køre videre, men bilen var medtaget.

Kimi Antonelli
Copyright Mercedes AMG

Denne gang havde vi kun Safety Car på banen i tre omgange, men inden løbet bliver givet frit igen, der bremser Oscar Piastri kraftigt på Hangar Straight. Max må undvide og køre forbi Oscar. Han lader sig falde tilbage, og det lignede lidt en Russell-bremsning fra Canada. Det var det bare ikke. I dommen fra løbsstewards står der, at efter Safety Car havde slukket lyset, der bremsede Oscar kraftigt. Et tryk på 59.2 psi er en kraftig nedbremsning, der recuderede farten fra 218 til 52 km/t på langsiden. Det fik Max Verstappen til at foretage en undvigemanøvre.

Derfor blev den førende tildelt 10 strafsekunder og 2 strafpoint. Den juridiske artikel hedder 55.15 i det sportslige reglement. Selv om det måske kunne sammenlignes med Russells nedbremsning i Canada, så var Russell slet ikke så voldsom og trykket heller ikke i samme stil.

Lewis Hamilton foran Pierre Gasly
Copyright Pirelli

Oscar trykker til McLaren-raceren, og Max forsøger at følge med. Han taber dog bilen og bliver overhalet af flere biler. Han ender nede ved Williams. Oliver Bearman spinner også rundt. Lewis Hamilton har også en episode, hvor han kører af i Beckets. Det giver George Russell en placering. Oliver Bearmans spin skyldtes Yuki Tsunoda, der et par omgange senere får ti strafsekunder

Lewis Hamilton og George Russell skifter positioner. Max Verstappen kaldet pitten – I’m so slow. Red Bull RB21 var sat mere op til en tørrere bane. Lance Stroll er på omgang 30 på plads tre. Han jages af Nico Hulkenberg, mens Lewis Hamilton kører forbi Pierre Gasly.

Nico Hulkenberg foran Lance Stroll og Lewis Hamilton
Copyright Pirelli

Da først DRS blev givet frit igen kom Nico Hulkenberg forbi Lance Stroll. Lewis Hamilton kommer forbi Lance Stroll og forsøger at køre sig ind på Hulken. Man kunne ligefrem høre glæden i Lewis’ stemme, da han talte med pitten.

På omgang 38 starter Fernando Alonso den sidste pitstoprunde. Han vælger at tage Medium på. Over de næste omgange skifter de fleste kørere til Medium, mens andre, inklusiv Hamilton, vælger Soft.

Lando Norris tager sejren på Silverstone
Copyright McLaren Media

Oliver Bearmans piroutteløb fortsætter. På omgang 44 rammer han holdkammeraten Esteban Ocon og begge spinner i et flot synkronsving. Men at ramme sin holdkammerat er nærmest kardinalsynden over dem alle. Bearman får gang i sin bil, men det har helt sikkert kostet et point, da han de sidste mange omgange ligger i DRS på George Russell, men ikke kan komme forbi.

Piastri kører i pit på omgang 44 og skal tage sin straf samtidig. Derfor udskyder man Landos pitstop. Lando kommer ud cirka 5 sekunder foran Oscar Piastri, der prøver at få pitten til at give en teamordre til Lando om, at han skal lade Oscar komme forbi og så kunne de kæmpe om sejren. Forgæves naturligvis, og det lød mest som en kører, der ikke ville indrømme, at han havde dummet sig.

Lando Norris foran sin tribune
Copyright McLaren Media

Max Verstappen kommer forbi Lance Stroll, da han forbremser sig. På sidste omgang kom Pierre Gasly også forbi den canadiske kører.

Lando Norris tog sejren på hjemmebanen Silverstone. Oscar Piastri tog plads to, mens Nico Hulkenberg, med Kevin Magnussen i sin garage, endelig fik en podieplads.

Podiet på Silverstone med Lando Norris foran Oscar Piastri og Nico Hulkenberg
Copyright McLaren Media

Her kan du se højdepunkter fra Englands GP.

Det ternede flag blev givet af ’Joshua Pearce’ fra filmen ’F1 The Movie’. Nico Hulkenberg blev dagens kører. Han startede fra plads 19. Max Verstappen var hurtigt ovre og lykønske sin tyske medkører, der brugte 239 løb før han kom på podiet.

Englands GP 2025 – Race

Nu er der tre ugers pause til det næste løb, når der køres i Belgien på Spa-Francorchamps.

McLaren og Lando Norris-vinderbillede
Copyright McLaren Media