Der kommer et nyt kvalifikationsformat til næste sæson af Formel E. Kvalifikationen vil ikke længere blive fire grupper af seks kørere, med de seks hurtigste i en superpole, men vi slipper ikke for dueller.
Den nye kvalifikation kommer for at give mere underholdning og spænding i kvalifikationen. Første del bliver to grupper af 11, hvor de fire hurtigste i hver gruppe går videre til dueldelen.
Her mødes hurtigste fra gruppe 1 med den langsomste fra gruppe 2 (p4, red.), og så avanceres der fra kvartfinale til semifinale til finalen.

Copyright Formula E
Bilerne får også mere power i sæson 8 og der kommer en ændring til safety car-proceduren. Hvor der blev trukket kilowatt per omgang bag safety car i sæson 7, hvilket kunne give nogle sjove afslutninger med biler, der løb tør for power.
I sæson 8 bliver der i stedet lagt tid til løbsdistancen, som er 45 minutter plus en omgang, med op til 10 minutter ekstra.











