Søndagens løb i Tokyo blev vundet af Mahindras Nyck de Vries. Et løb der havde det hele. En optørrende bane, en blokering af banen og en sidste omgang med alt at vinde. Samtidig kom en ny kører i front af mesterskabet.
Hvor regnen lørdag ikke rigtig nåede at få indflydelse, så fik den det søndag. Løbet blev startet bag Safety Car, men på en optørrende bane, så det blev til en stående start. Omgangen bag Safety Car endte med at give en ekstra omgang, så løbet blev de oprindelige 33 omgange.
Starten blev ren, overraskende med det spray bilerne sendte op, så Edoardo Mortara og Antonio Felix da Costa var i front. Mitch Evans avancerede fra p7 til p5 på de første omgange. Da Costa var først i Attack mode og tog føringen fra Mortara.
Pepe Marti endte i muren på omgang 15. Taylor Barnard tog føringen på omgang 19 ved hjælp af Attack Mode. Attack Mode er normalt en god hjælp til at overhale, men banen i Tokyo kunne man forsvare sig på. Det viste Oliver Rowland, da han holdt Mitch Evans med Attack Mode bag sig. Firhjulstræk og 350 Nm burde have gjort det til en formsag.
Der var masser af overhalinger og så var der Mitch Evans og Pascal Wehrlein. Mitch Evans har i år været kendt for dårlige kvalifikationer og slutte helt fremme. Søndag gik det kun en vej for nummer et og to i mesterskabet, der begge endte udenfor pointene. Ikke noget man oplever hvert ePrix.
På omgang 28 slog Nyck de Vries til. Han brugte Attack Mode til at tage føringen i løbet. Jake Dennis gjorde et forsøg på at tage føringen, da han tog sit sidste Attack Mode på omgang 30. Han fik dog ikke det optimale ud af det, da han var tæt på Nick Cassidy på p2.
En baneblokering i form af Edoardo Mortara, der kørte ind i Joel Ericsson spærrede banen, så der kom rødt flag. Dermed udløb Jake Dennis’ Attack Mode. Løbet blev genstartet bag Safety Car og den tillagte omgang 34 blev en ren sprintomgang, der dog ikke ændrede noget.
Nyck de Vries vandt det sidste løb i Tokyo. Hollænderens anden sejr i denne sæson. Jake Dennis’ 3. plads bragte ham i front i stillingen inden finaleweekenden i London. To point foran Mitch Evans og fem point foran Pascal Wehrlein.
Jake Dennis’ 3. plads var nok til at sikre Porsche dette års Manufacturers Championship.











