Ungarns GP – De frie træninger

Valtteri Bottas Copyright Pirelli

Formel 1 er tilbage og denne gang i Ungarn på Hungaroring. En bane som hører til blandt de langsommere i Formel 1, men som på grund af den højere downforce har fået en væsentlig højere gennemsnitshastighed.

Det store samtaleemne denne weekend er dog stadig 14 dage gammelt, og at dømme efter de frie træninger, så er der lagt i ovnen til en Silverstone 2.0. Første træning havde Max Verstappen hurtigst, men med de to Mercedes lige i hælene.

Anden træning havde de to Mercedes hurtigst foran Max Verstappen, og i begge træninger var det Valtteri Bottas som var hurtigste kører.

Fernando Alonso foran Nikita Mazepin
Copyright Pirelli

Første træning havde sin del af afkørsler og spins. Specielt i sving 4-5 sektionen var der flere afkørsler. To af dem stod Yuki Tsunoda for og den sidste gav rødt flag på banen. Alpine var igen med fremme, Fernando Alonso der fyldte 40 år torsdag, er igen den hurtigste af Alpine-kørere.

Ferrari gjorde det godt og Pierre Gasly er som altid med fremme. Alfa Romeo havde Robert Kubica i Kimis bil og selv om man ikke kender testprogrammet, så er det umiddelbart ikke tilfredsstillende at køre langsommere end en Haas. Antonio Giovinazzi fik kun fem omgange på banen, så han var lovlig undskyldt

FP1 Ungarn 2021

Anden træning havde som bekendt Valtteri Bottas hurtigst. Red Bull lavede et par ændringer til FP2, men det gik den forkerte vej, og det lykkedes ikke at rette fejlen. Banetemperaturen var helt oppe på 61 grader på sit højeste, så der var varmt på banen.

Det kunne de to Alpine godt lide. Esteban Ocon kørte fjerdebedste tid og var under en tiendedel fra Max Verstappen. Fernando Alonso på p7 var også godt med. Aston Martin havde det også bedre under de varmere temperaturer med Sebastian og Lance på p8 og p10.

Antonio Giovinazzi var tilbage på banen, mens hans Alfa Romeo imponerede ikke og næsten et sekund op til Kimi Raikkonen er ikke godt i en tid, hvor der vil komme ekstra fokus på 2022-kørerne.

Nikita Mazepin
Copyright Pirelli

Nikita Mazepin var ikke overraskende sidst, men to sekunder op til Mick Schumacher er umiddelbart ikke acceptabelt. Han meldte dog på radioen, at hans fødder brændte, og det koster på banen, at man ikke kan fokusere 100% på kørslen.

Ferrari derimod virkede ikke glade for de endnu højere temperaturer i anden træning og sluttede begge udenfor Top 10.

Alpha Tauris mekanikere lykkedes at få Yuki Tsunoda tilbage på banen i de sidste minutter til FP2 og det blev til en enkelt flyvende omgang.

Lørdag venter kvalifikationen og vejret skulle ikke blive meget dårligere.

FP2 Ungarn 2021