Når man ved at man står uden arbejde næste år, så skal man bruge året på at sikre sig et nyt sæde. Hvilken bedre måde end at starte sæsonen med en podieplads. Det kunne ikke være gået bedre i Bahrain.
Rygterne siger, at Audi er Carlos’ nye endestation, men der går mange rygter om Audi og deres engagement til 2026-sæsonen. Der er et sæde ledigt hos Mercedes, og sandsynligvis hos Red Bull Racing.
Mercedes teamchef Toto Wolff kan ikke undgå at kigge på Carlos Sainz som en mulig erstatning for Lewis Hamilton.
Toto Wolff udtalte efter løbet til ‘Servus TV’:
“Carlos leverede en stærk præstation. Han kører formodentlig stadig rundt med noget vrede.”
Tidligere Red Bull-kører Robert Doornbos udtalte til ‘Ziggo Sport’:
“Det er hans jobinterview. Han tænker helt klart, at jeg gør bare mit eget denne sæson fordi ingen har givet mig et sæde endnu.”
“Teamordrer, glemt det. og af god grund. Jeg vil ikke blive overrasket, hvis han kører en verdensklassesæson hos Ferrari. Han kører som var der ild i motoren.”
Christian Danner fra RTL sagde:
“Han bremsede så sent, at Leclerc var nødt til at spille med.”
Carlos’ teamchef Frederic Vasseur var dog ikke nervøs:
“Jeg var ikke nervøs. Begge leverede et perfekt arbejde, ingen kontakt.”
“Fair overhaling mellem holdkammerat.”
Carlos Sanz var selv glad for løbet.
“Vi kunne følge med en Red Bull.”