Porsche vil stadig i Formel 1

Rendering fra Sean Bull Design

Porsche forsøgte at komme i Formel 1 med et samarbejde med, opkøb af, Red Bull Racing, men det skete som bekendt ikke, og Red Bull Racing gik i samarbejde med Ford på motorfronten. Det har dog ikke fået Porsche til at afvise Formel 1.

Det bliver dog ikke de kommende år, hvor Porsche forsøger at slå igennem og genvinde Le Mans og WEC-mesterskabet. Porsches sportschef Thomas Laudenbach udtalte til ‘Blackbook Motorsport’:

“Det faktum at samarbejdet med Red Bull ikke fungerede, betyder ikke at Formel 1 ikke er interessant længere.”

Pascal Wehrlein vandt i Mexico 2024
Copyright Porsche Motorsport

Fokus er på at vinde Formel E og sportsvognsracing. Porsche leverede sidste år den elektriske motor til vinder Jake Dennis.

“Der ønsker vi at kæmpe for generelle sejre. Det er vores tradition og vores primære fokus, og vi kommenterer ikke på spekulationer udover det.”