Pirellli frikender sig selv

Pirelli dæk Copyright Ewert Foto

Pirelli frikender sig selv for, at deres dæk ikke  var gode nok til løbet i Baku. De frikender dog også holdene for at have levet op til de krav, der blev stillet med hensyn til minimums dæktryk og maksimalt temperatur på varmetæpperne.

Man har fundet fejlen på Lance Strolls og Max Verstappens dæk. Det skyldes et brud på den indre sidevæg, hvilket kan forekomme på grund af dækkenes belastning på banen. På både Lance og Maxs bil var det venstre bagdæk, der brød sammen.

Max Verstappen i sin ødelagte Red Bull RB16B
Copyright SMG

Pirelli har i samarbejde med FIA analyseret en større mængde dæk, og der var ikke noget i vejen med byggekvaliteten.

Sent tirsdag aften sendte Red Bull Racing en pressemeddelelse ud, hvor de skriver, at de sammen med Pirelli og FIA har undersøgt Max Verstappens dæk, og det skyldtes ikke en fejl fra bilen.

De har fulgt alle tekniske direktiver fra Pirelli, og er taknemmelige for, at ingen kører kom til skade efter de to dækskader.

Pirelli har udsendt nye tekniske (opdaterede) direktiver til alle hold, der skal bruges fra denne weekends franske grand prix.