Normalt er Donald Trump ikke et navn vi ville nævne i motorsportssammenhæng, men præsidenten har udstedt en Executive Order, og det er en af de gode.
Dette års Indycar-kalender blev fredag et løb rigere, og det bliver i Washington D.C. Navnet bliver Freedom 250, og hvis din første tanke er, at 250 er miles eller måske kilometre, så tager du fejl.
Freedom 250 er en hyldest til USA’s 250 årsfødselsdag i år. Banen kommer til at køre forbi National Mall, men ellers er der ikke sluppet noget ud om et potentielt banelayout.

I den Executive Order, som Præsidenten udskrev, står der som motivation for løbet.
“INDYCAR-racing er en kilde til stolthed og underholdning for vores nation, og derfor er jeg glad for at kunne annoncere Freedom 250 Grand Prix i Washington, D.C. Dette løb, det første motorløb nogensinde, der er afholdt i vores nations hovedstad nær National Mall, vil fremvise vores fantastiske bys majestæt, mens kørerne navigerer på en bane rundt om vores ikoniske nationale monumenter i anledning af Amerikas 250-års fødselsdag.”
Indtil videre vides det kun, at løbet skal køres i år, i ugen mellem det nye canadiske løb i Markham og ovalløbene i Milwaukee, og det skaber den nok største streak i motorsport.
Seks løb på fem uger.










