Der sker mange ting, når Formel E rammer Jeddah om en uges tid. Udover indførelsen af den superhurtige opladning, så kommer der også en rookietest. Her skal professionelle kørere teste de nye Gen3 Evo-biler i en træning den 13. februar. En af dem er Mikkel Jensen.
Han skal teste for Cupra KIRO, og bliver den første fuldblodsdansker, der skal teste en Formel E-racer. Uofficielt har Frederik Rasmussen, den danske verdensmester i virtuel Formel 1 for Red Bull Racing, faktisk testet en tidligere bil, da han vandt den virtuelle Formel E-serie for år tilbage.

Copyright Formula E
Mikkel Jensen skal dog teste fuldblodsraceren, der annonceres som hurtigere end Formel 1. Altså op til 100 km/t.
“FPO i Jeddah vil markere den første gang jeg har kørt en formel-bil siden jeg kørte European F3 i 2016, og jeg ser frem til oplevelsen af at køre en Formel E-bil for første gang.”
“Formel E har interesseret mig et stykke tid, og fra min tid i simulatoren, så føles bilen helt anderledes til alt jeg har oplevet før i min karriere.”
“Jeg vil gerne takke Cupra KIRO for at give mig denne mulighed – Jeg kan ikke vente med at komme i gang.”
Flere af Mikkel Jensens kolleger og konkurrenter fra WEC kører også i Formel E.
Rettelse: Frederik Vesti testede i Berlin for Mahindra sidste maj.