Williams har indgået nye partnerskaber med sydafrikanske Jackpot City og Betway. Det blev fejret ved et arrangement i Johannesburg, hvor Alex Albon var til stede. Her blev han interviewet om sit liv som F1-kører og der kom nogle sjove fakta frem.
Alex Albon er den første aktive Williams-kører siden Alain Prost i 1993. Han blev interviewet af Nqobile Khwezi, og Alex har faktisk en fortid i Sydafrika. Da Alex var lille flyttede hans familie til Sydafrika.

Copyright Williams Racing
Alex kom også med en Silly Season-udtalelse om, at han ikke forventede nogle udskiftninger i 2027, måske en, og den ene er Nicola Tsolov. Han fortalte, hvordan han kom i Formel 1, og han faktisk stod i en Nike butik, da han blev ringet op af Red Bull, der tilbød ham et sæde i Formel 1, og han var allerede under kontrakt med Nissan i Formel E til 2019-sæsonen.
Der blev også snakket om vejen fra gokart til F2, og hvordan man skulle regne med mindst $6-7 millioner, mindst $2 millioner for et sæde i F2, og man skulle nok regne med mindst $10 millioner for bedre hold.

Copyright Williams Racing
Jackpot City og Betway er begge virksomheder under Super Group. og Neal Menashe, CEO, Super Group var med til dette partnerarrangement. Et samarbejde med Williams, som var meget tæt på ikke at blive til noget.
Årsagen var, Neal Menashe fik en email fra Williams, og den opfattede han som spam, så han slettede den. Williams måtte sende flere mails før han faktisk troede på, at det var en rigtig mail.

Copyright Williams Racing
I et andet interview kom Alex Albon også ind på, at bilen er mindre i størrelse, men stadig overvægtig.










