Miami lever stadig

Red Bull F1 Show i Miami 2018 Copyright Red Bull Contentpool

Liberty Media har kæmpet i flere år for at få lov til at køre i gaderne i Miami. Til stor modstand fra beboerne i de områder grand prixet ville berøre, der har kørt en kampagne, som har båret frugt.

Det område som Liberty Media havde udset sig, kommer ikke til at blive brugt til Formel 1. En sejr for de lokale og lobbyisterne, men det betyder ikke, at grand prixet i Miami er dødt.

Til gengæld har en ny interessegruppe meldt sig på banen. Det med opbakning fra en af Miamias prominente personer, Stephen Ross (ejer af NFL-holdet Miami Dolphins, red.) i spidsen for et konsortium, der ønsker at bringe grand prixet lidt længere nordpå.

Med Hard Rock Stadium som udgangspunkt arbejder man nu på et løb i det område, som skulle skabe mindre “støj” for lokalområdet.

South Beach, Miami
Copyright Red Bull Contentpool

Chloe Targett-Adams, F1’s globale chef for promotorerne i F1, udtalte til ‘ESPN’:

“Vi kigger på det med henblik på et længerevarende syn på det. Miami er helt sikker en by vi ønsker at køre race i.”

“Det er elektrisk, det er en fantastisk destination, det er en kæmpe levende, dynamisk by at tilføje F1-kalenderen.”

“Miami var en drømmelokation for os og forbliver et meget interessant projekt.”