Israels og USA’s missilangreb på Iran og Irans modsvar mod hele Golf-regionen skaber nu problemer for Formel 1. For luftrummene er lukkede og det giver problemer med logistikken.
Specielt for de hold som flyver ud via Mellemøsten, hvor specielt Dubai er blevet brugt som et springbræt ud i verden. En del af udstyret er dog sendt via skib for måneder siden, men biler og personel sendes ikke ud i så god tid af naturlige årsager.
Det betyder i første omgang, at der skal findes nye flyruter for at komme til Australien.
Frederik Vesti er i øjeblikket i Bahrain, hvor han skulle have kørt en regnvejrsdæktest for Mercedes og Pirelli på Bahrain International Circuit.

Den test er naturligvis aflyst.
Krig i Golfregionen sætter en naturlig stopper for sport og underholdning. Missilangreb i Bahrain, Dubai, Abu Dhabi, Saudi-Arabien og andre lande, flere af disse har et løb i Formel 1 kan give aflysninger.
Der spekuleres i Imola og Istanbul Park kan blive erstatninger for Bahrains og Saudi-Arabiens GP i april måned.
I 2011 blev Bahrains GP aflyst under det arabiske forår.










