Finland spøger igen

KymiRing i Finland

Det har været rygtet før og forståeligt nok. Med den måske mest populære kører i form af Kimi Raikkonen stadig i Formel 1, er det naturligt at der snakkes om at få Formel 1 til Finland.

Banen er så godt som bygget. KymiRing hedder banen, som er bygget til afholdelse af MotoGP-mesterskabet fra 2020 til 2024. Små 130 km nordøst for hovedstaden Helsinki ligger 4.6 km med 18 sving kun og venter på at blive brugt.

Kimi Raikkonen er uhyre populær og sammen med Valtteri Bottas to gode grunde til at Formel 1 kan finde på at kigge på Finland
Copyright Sauber Motorsport

Nu er det finske svar på DASU, AKK Motorsport, igangsat en undersøgelse for muligheden for at få Formel 1 til Finland. Forhåbentlig med bedre resultat end det danske forsøg på at få Formel 1 til København.

Finland har produceret to verdensmestre og flere løbsvindere, men kun Finland og New Zealand er de eneste to lande med en verdensmester, som ikke har afholdt et grand prix.

Da KymiRing er bygget til MotoGP er det ikke sikkert, at det nuværende layout vil kunne bruges til Formel 1.