FE: Rowland styrede andet løb i Jeddah

Oliver Rowland vandt Jeddah 2 Copyright Formula E

Oliver Rowland fortsatte sin flotte start på sæson 11, da han dominerede det fjerde løb i sæsonen. Det var dog Taylor Barnard, der startede fra pole. Løbet var underholdende, og der var kun en rigtig episode, der kan kaldes dum.

Episoden var på første omgang, da fredagens vinder Maximillian Günther torpederede Antonio Felix da Costa. Dermed var den ene Porsche ude allerede på omgang 1. Pascal Wehrlein og begge Jaguarer startede langt tilbage og det er lidt pudsigt, at de to hold, der kæmpede for mesterskabet sidste sæson, begge har haft dårlige sæsonstarter i år.

Taylor Barnard skrev historie, da han med tyve år og 259 dage blev den yngste pole-tager i Formel E. McLaren har haft en god start på sæson 11, hvor specielt Taylor Barnard har imponeret. Oliver Rowland i Nissan startede toer, men han styrede løbet, da han tog føringen fra Barnard.

Rowland tog en alternativ strategi på Attack Mode, da han kørte to og seks minutter, mens de fleste tog fire minutter to gange. Robin Frijns viste hvor effektivt forhjulstrækket er, da han kørte sig frem i føring. Omgange senere uden Attack Mode var han udenfor top 10.

Slutningen af løbet blev en hård kamp mellem de to unge kørere Taylor Barnard og Jake Hughes, og der blev forsvaret fra Barnard i en sådan grad, at Jake Hughes efter løbet udtalte, om han mon havde glemt at han var rookie, men at han selv ville have gjort det samme.

På de sidste omgange røg Jean-Eric Vergne fra plads tre til plads syv på målstregen. Oliver Rowland sluttede mere end fem sekunder foran Barnard og Hughes, der tog de sidste to pladser på podiet.

Pit boost blev ikke brugt i dette løb. Næste løb skal vi vente til april på, når der køres i Miami, Florida. Det var første gang i Formel E, at podiet bestod af tre landsmænd, her tre briter.

Jeddah 2 – 2025