Vi har flere gange set Pierre Gasly blomstre i Alpha Tauris AT03, men her på det sidste er fremgangen forstummet. Det ses tydeligt i kvalifikationerne f.eks. sidste weekend i Frankrig, hvor Pierre Gasly ikke kom ud af Q1.
Ifølge Gasly så trænger bilen til en CTRL-Alt-Delete.
“Jeg prøver at gøre alt jeg kan inde i bilen, men i øjeblikket er der intet at gøre, så jeg mener vi trænger desperat til en opgradering til bil for kunne få rimelige resultater igen.”
“Når alt kommer til alt, så har vi bare ingen pace. Du kan gøre, hvad du vil, lave strategier som man vil, men farten vi har i øjeblikket. Vi har formodentlig den langsomste bil nu.”
Sjovt nok er Yuki Tsunoda begyndt at blomstre og kvalificerede sig på Paul Ricard i Top 10.
“Det er virkelig en skam at se, hvordan vi kæmper om de sidste placeringer. Vi har ikke fået nogle nye dele på bilen i lang tid, og det begynder nu at vise sig, så forhåbentlig skulle vi have en opdatering til Frankrig.”

Copyright Red Bull Contentpool
Interviewet med Pierre Gasly blev givet kort før Frankrigs GP.
Yuki Tsunodas bedre præsentationer kan også skyldes, at den japanske kører nu går til psykolog.
“Jeg ved ikke om det går godt eller dårligt fordi han (pyskologen, red.) har behov for at forstå mig bedre.”
“Men ja, jeg tror bestemt en af mine begrænsninger er, at jeg bliver ret ‘overvarm’ specielt i hjernen – i bilen.”

Copyright Red Bull Contentpool
“Jeg ved, at jeg er nødt til at forbedre mig selv for at blive mere konstant. Forhåbentlig vil en ny træner hjælpe i fremtiden.”
Pierre Gasly mangler ikke opbakning hos Alpha Tauri. Teamchef Franz Tost udtaler:
“Han er definitivt i gruppen af de bedste og mere konkurrencedygtige kørere i F1, og har bevist sine evner igennem al tiden han har brugt hos os.”










