Den første testdag til dette års GP2-sæson blev afviklet i dag. Det skete på banen i Barcelona, hvor Formel 1 i sidste uge hyggede sig.

Her kommer tiderne fra dagens første test.

Morgentiderne
 Plads
Kører
Team
Tid Omgange
1.
Sergey Sirotkin
ART Grand Prix
1:29.072
17
2.
Pierre Gasly
PREMA Racing
1:29.141
20
3.
Alex Lynn
DAMS
1:29.171
10
4.
Norman Nato
Racing Engineering
1:29.542
18
5.
Mitch Evans
Jagonya Ayam Campos Racing
1:29.655
19
6.
Jordan King
Racing Engineering
1:29.686
21
7.
Arthur Pic
Rapax
1:29.737
19
8.
Antonio Giovinazzi
PREMA Racing
1:29.771
19
9.
Sean Gelael
Jagonya Ayam Campos Racing
1:29.784
28
10.
Nobuharu Matsushita
ART Grand Prix
1:29.934
16
11.
Luca Ghiotto
Trident
1:29.967
20
12.
Danïel De Jong
MP Motorsport
1:30.004
12
13.
Nicholas Latifi
DAMS
1:30.072
10
14.
Artem Markelov
RUSSIAN TIME
1:30.139
20
15.
Raffaele Marciello
RUSSIAN TIME
1:30.289
19
16.
Marvin Kirchhöfer
Carlin
1:30.317
26
17.
Gustav Malja
Rapax
1:30.396
23
18.
William Buller
Carlin
1:30.752
20
19.
Oliver Rowland
MP Motorsport
1:31.274
11
20.
Philo Paz Armand
Trident
1:31.583
17
21.
Jimmy Eriksson
Arden International
1:32.195
14
22.
Nabil Jeffri
Arden International
1:32.773
15
Raffaele Marciello (ITA, RUSSIAN TIME) Photo: Sam Bloxham/GP2 Series Media Service.
Raffaele Marciello (ITA, RUSSIAN TIME)
Photo: Sam Bloxham/GP2 Series Media Service.
Eftermiddagstider
Plads
Kører
Team
Tid
Omgange
1.
Raffaele Marciello
RUSSIAN TIME
1:41.863
21
2.
Nicholas Latifi
DAMS
1:43.500
19
3.
Luca Ghiotto
Trident
1:43.758
20
4.
Alex Lynn
DAMS
1:43.909
33
5.
Gustav Malja
Rapax
1:44.176
26
6.
Jordan King
Racing Engineering
1:44.888
24
7.
Sergey Sirotkin
ART Grand Prix
1:44.905
14
8.
Mitch Evans
Jagonya Ayam Campos Racing
1:45.274
21
9.
Pierre Gasly
PREMA Racing
1:45.559
16
10.
Oliver Rowland
MP Motorsport
1:45.889
20
11.
Marvin Kirchhöfer
Carlin
1:45.986
21
12.
Jimmy Eriksson
Arden International
1:46.043
25
13.
William Buller
Carlin
1:46.257
24
14.
Antonio Giovinazzi
PREMA Racing
1:46.455
17
15.
Nobuharu Matsushita
ART Grand Prix
1:46.675
27
16.
Philo Paz Armand
Trident
1:47.345
31
17.
Nabil Jeffri
Arden International
1:47.692
23
18.
Norman Nato
Racing Engineering
1:48.174
21
19.
Sean Gelael
Jagonya Ayam Campos Racing
1:48.513
24
20.
Artem Markelov
RUSSIAN TIME
1:48.686
26
21.
Arthur Pic
Rapax
1:49.035
25
22.
Danïel de Jong
MP Motorsport
1:50.630
   21
23.
Sergio Canamasas
Status Grand Prix
   1