Igen i dag blev der testet i Barcelona. Sergey Sirotkin var hurtig ligesom på dag 1, men måtte dog se sig slået af Red Bull-juniorkøreren Pierre Gasly.

Morgentider
 Plads
Kører
Team
Tid
Omgange
1.
Sergey Sirotkin
ART Grand Prix
1:27.971
34
2.
Pierre Gasly
PREMA Racing
1:28.084
39
3.
Jordan King
Racing Engineering
1:28.093
36
4.
Norman Nato
Racing Engineering
1:28.106
39
5.
Raffaele Marciello
RUSSIAN TIME
1:28.194
38
6.
Mitch Evans
Jagonya Ayam Campos Racing
1:28.403
47
7.
Rene Binder
Carlin
1:28.591
36
8.
Marvin Kirchhöfer
Carlin
1:28.862
33
9.
Artem Markelov
RUSSIAN TIME
1:28.871
41
10.
Luca Ghiotto
Trident
1:28.873
26
11.
Nobuharu Matsushita
ART Grand Prix
1:28.890
17
12.
Danïel de Jong
MP Motorsport
1:28.902
17
13.
Sergio Canamasas
Status Grand Prix
1:29.103
22
14.
Gustav Malja
Rapax
1:29.115
33
15.
Jimmy Eriksson
Arden International
1:29.204
33
16.
Oliver Rowland
MP Motorsport
1:29.229
21
17.
Sean Gelael
Jagonya Ayam Campos Racing
1:29.353
37
18.
Arthur Pic
Rapax
1:29.717
34
19.
Philo Paz Armand
Trident
1:30.143
39
20.
Nabil Jeffri
Arden International
1:30.223
36
21.
Antonio Giovinazzi
PREMA Racing
1:32.023
14
22.
Meindert van Buuren
Status Grand Prix
1:32.077
18
23.
Nicholas Latifi
DAMS
1:33.952
41
24.
Alex Lynn
DAMS
1:34.714
40
Sergey Sirotkin (RUS, ART Grand Prix)  Photo: Sam Bloxham/GP2 Series Media Service.
Sergey Sirotkin (RUS, ART Grand Prix)
Photo: Sam Bloxham/GP2 Series Media Service.
Eftermiddagstider
 Plads
Kører
Team
Tid
Omgange
1.
Pierre Gasly
PREMA Racing
1:27.703
25
2.
Jordan King
Racing Engineering
1:28.779
31
3.
Arthur Pic
Rapax
1:28.827
38
4.
Antonio Giovinazzi
PREMA Racing
1:29.023
34
5.
Danïel de Jong
MP Motorsport
1:29.130
22
6.
Oliver Rowland
MP Motorsport
1:29.198
21
7.
Rene Binder
Carlin
1:29.616
27
8.
Jimmy Eriksson
Arden International
1:29.632
20
9.
Gustav Malja
Rapax
1:29.794
37
10.
Luca Ghiotto
Trident
1:29.879
25
11.
Marvin Kirchhöfer
Carlin
1:29.991
26
12.
Sergio Canamasas
Status Grand Prix
1:30.063
31
13.
Alex Lynn
DAMS
1:30.574
42
14.
Artem Markelov
RUSSIAN TIME
1:30.732
21
15.
Nabil Jeffri
Arden International
1:30.957
22
16.
Philo Paz Armand
Trident
1:31.739
37
17.
Meindert van Buuren
Status Grand Prix
1:32.700
25
18.
Sergey Sirotkin
ART Grand Prix
1:32.966
43
19.
Nobuharu Matsushita
ART Grand Prix
1:33.471
43
20.
Mitch Evans
Jagonya Ayam Campos Racing
1:33.700
47
21.
Raffaele Marciello
RUSSIAN TIME
1:33.969
38
22.
Nicholas Latifi
DAMS
1:34.478
    40
23.
Sean Gelael
Jagonya Ayam Campos Racing
1:34.727
    41
24.
Norman Nato
Racing Engineering
1:34.948
48